Elon Akademi | Beylikdüzü - Bakırköy Dikkat Eksikliği Merkezi
SINAV KAYGISI

Sınav Kaygısı

SINAV KAYGISI

Sınavın öğrenciye yaşattığı kaygının ilk adımı,gireceği sınava farklı anlamlar yüklemesi ile başlar. Endişe performansa yönelik bir süreçtir ve sınav sonucuna ilişkin olumsuz düşünce ,inanç ve beklentilerle ortaya çıkar.

Ayrıca ,öğrencinin fizyolojik şikayetleri sınav kaygısının yoğun duygulanım boyutudur. Endişe ve yoğun duygulanım,aşırı derecede ve öğrencinin kendi başına başa çıkamayacağı bir durum halini aldığında ,öğrenilen bilgilerin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olur. Bu yaşanılan sınav kaygısıdır. Öğrenciler kimi zaman motive olmanın, çaba ve hedefe kilitlenmenin getirdiği yüksek enerji ile kimi zaman da beklentilerin yorduğu bıkkın ve dağınık ruh hali ile bu yarışa hazırlanıyorlar. Hemen hemen her çocuğun yaşadığı inişli ve çıkışlı bu ruh hali çocukları olduğu kadar onlara bu yolculukta destek olmaya çalışan anne babaları ve öğretmenleri de oldukça etkilemektedir. SBS yada üniversite ye hazırlanan öğrencilerin ortak özelliği ergenlik döneminde olmalarıdır.

Ergenlik dönemi bilindiği gibi biyolojik bir olayla başlayıp toplumsal rollerin benimsenmesiyle biten bir süreçtir.Fiziksel ve duygusal değişimlerin yoğun yaşandığı bu dönemde hızlı değişen ruh hallerine şahit oluruz. Yoğun duygusal iniş çıkışlar, artan sinirlilik, dürtüsellik,saldırganlık ve depresif duygu hali,heyecan arayışı ve risk alma sıklıkla görülür. Elon Akademi bünyesinde uzmanlarımız tarafından;düşünceleri yeniden yapılandırmak,zamanı doğru planlama, kaygı gibi çalışmalarla öğrencilerimiz daha başarılı bir hale gelerek hayallerine giden yolda onlara rehberlik etmektedir. Başarılarına engel olan bu duygu durumu ortadan kalktığında daha fazla hedeflerine kilitlendikleri görülmüş özgüvenleri gelişmiştir. Uzmanlarımız tarafından yapılan ön görüşme neticesine göre öğrencinin kaygı düzeyi belirlenerek elon akademi tarafından en doğru seans programı oluşturulur.

DİĞERLERİ

Eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsin.