Elon Akademi | Beylikdüzü - Bakırköy Dikkat Eksikliği Merkezi
Pandemi Sonrası Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Pandemi Sonrası Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Pandemi Sonrası Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Pandemi, sadece Türkiye için değil aynı zamanda tüm dünya ülkeleri için de oldukça zorlu bir süreçtir. Bu dönemde hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok fazla mücadele etmek zorunda kaldık. Hayatımızı dört duvar arasında yaşamaya çalıştık.

Özellikle de sokaklardan eve gelmeyen ve okullarına büyük bir hevesle giden çocuklar için eve tıkanıp kalmak, çok can sıkıcı bir durum olmuştur. Pandemi kuralları gereği, eğitim bir sene boyunca evden devam etmiştir. Peki, bu dönem çocuklar üzerinde nasıl bir etki bırakmıştır?

Online Eğitim Dikkat Eksikliğine Neden Olan Faktörlerdendir

Yüz yüze eğitimi birden bırakmak zorunda kalan öğrenciler, beklemedikleri bir anda online eğitime başlamışlardır. Bilgisayar ya da telefon üzerinden ders dinlemek zorunda kalan öğrencilerde dikkat eksikliği meydana gelmiştir.

Çünkü bilgisayar ve telefon, çocukların dikkatini dağıtabilecek başlıca unsurlardan biridir. Bu nedenle dikkat eksikliği sorunu baş göstermeye başlamıştır. Dikkat eksikliği, çocukların başarılarını engelleyebilir. Yüz yüze eğitime başlandığında odaklanma sorunu yaşarlar. Bu durum da onların derslerini verimli bir şekilde dinlemelerine engel olur.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği İçin Neler Yapılabilir?

Pandemi sonrası çocuklarda yaşanan dikkat eksikliği mutlaka ortadan kaldırılmalıdır.

Bunun için ebeveynler şu yöntemleri deneyebilirler:

  • Dikkat eksikliği egzersizleri yapılabilir.
  • Uzman hekimden yardım alınabilir.
  • Odaklanma sağlayacak oyunlar oynanabilir.
  • Çocukların pandemiden önceki sosyal hayatlarına dönmelerine yardımcı olunabilir.

Bu yöntemleri deneyerek çocuklarınızın dikkat eksikliğini ortadan kaldırabilirsiniz. Psikolojik yönden sıkıntı yaşayan çocuklarda bu tip sorunların yaşanması muhtemeldir. Çünkü çocuklar, pandemiden en az yetişkinler kadar etkilenmişlerdir. Çocuklarınızın dikkat eksikliğinden kurtulmasını sağlamazsanız, ilerleyen yaşlarında bu sorun daha da ciddi bir hale gelebilir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tedavi Edilmelidir

Çocuklarda dikkat eksikliği tedavi edilmelidir. Aksi halde çocuklarınız bu sorunla baş edemeyebilir. Uzman bir tedavi uygulanması dikkat eksikliğinden kısa sürede kurtulmayı sağlar. Özellikle de doktorunuzu bu konuda size önerdiklerine iyi kulak vermeniz, çok önemlidir. Dikkat eksikliği tedavisinde çocuklarınızın yanında olmanız gerekir.

Onların sizin desteğinize her zamankinden daha fazla ihtiyaçları vardır. Bu nedenle tedavi sürecinde ebeveynlere düşen sorumluluklar fazladır. Pandeminin yaratmış olduğu bu sorun, hafife alınmamalıdır.

Bazı ebeveynler, dikkat eksikliği durumunu önemsemezler. Ancak çocuğunuzun başarısını düşünüyorsanız, bu sorunu mutlaka ortadan kaldırmanız gerekir. Eğer doktorunuz uygun bulursa ilaç kullanımı önerebilir.

Bunun dışında kendi başınıza ilaçlar alıp çocuğunuza kesinlikle vermeyin. Çocuğunuz üzerinde dikkat eksikliğinden dolayı baskı kurmaya çalışmayın. Bu süreçte psikolojisinin iyi olması da önemli bir detaydır.

Eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsin.